Yüz Tanıma Geçiş Kontrol Sistemleri

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır sorusu bu sistemin nerelerde kullanılabileceği sorusunu da düşündürmektedir. Nakit noktaları ve havaalanları ile kamu kurumları ve özel şirketler gibi birçok alanda yüz tanıma sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistem dört aşamalı olarak çalışmaktadır. İlk aşamada sistem tarafından davranışsal veya fiziksel numune yakalanır. Ardından örnekten benzersiz veri çıkarılarak şablon oluşturulur ve şablon yeni örneklerle karşılaştırılarak özelliklerin eşleşip eşleşmediği kontrol edilir. Eşleştirme işleminin yapılması için kullanıcının belirli bir mesafeden kamera karşısında durması ve sistemin kullanıcının yüzünü bularak eşleştirmesini sağlaması gerekmektedir. Kullanıcının duruşuna göre yeniden deneme yapılması gerekli değilse sistem tarafından oldukça kısa sürede işlem tamamlanmaktadır.

 

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır ve Kullanım Amacı Nedir?

 

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır sorusu cevaplandıktan sonra kullanım amacına hizmet edip etmediği değerlendirilmelidir. Terör suçlarının engellenmesinde kullanımı yaygınlık

kazanmakta olan bu istem günümüzde kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır. Kimlik doğrulamasına olanak veren bilgisayar ağları geliştirilmiştir. Personelin mesai saatlerine uygun olarak işe gelişlerinin kontrolünü sağlamak amacıyla birçok işletme tarafından kullanılmaktadır. Yemekhane kontrolü için de bu sistemden yararlanılabilmektedir. Bu amaçları gerçekleştirmek için kullanılabilecek başka sistemler ve biyometrik yöntemler bulunmakla birlikte yüz tanıma sistemi avantajları ile diğer sistemlere alternatif oluşturmaktadır.

 

 

Yüz Tanıma Sistemi Nasıl Çalışır ve Avantajları Nelerdir?


Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır sorusunun cevabını öğrenenler yüz tanıma sisteminin sağladığı avantajlardan yararlanmak istemektedir. Bu sistem minimum seviyede soruna yol açmaktadır ve biyometrik sistemler içerisinde en hızlı olanıdır. Diğer sistemlerde yaşanabilen kimlik unutma ve kaybetme gibi sorunlar yaşanmasını engellemektedir. Üstelik taklit edilmesi mümkün olmayan bir kimlik olan yüze bağlı olarak çalıştığından güvenlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Loading...